|
[ Czubajeczka winna ]
Owocnik: kapelusz średnicy 3-8 cm, z cynamonowo-, pomarańczowo- lub czerwonobrązowymi łuseczkami na tle barwy od białawej do żółtawej. W środku skórka się nie rozciąga i zachowuje jednolicie ciemną barwę. Brzeg obwieszony wełnistymi kosmkami. Trzon bladocielisty, ze słabo zaznaczoną, wełnisto-włóknistą strefą pierścieniową, poniżej której wełnisty z powodu żółtawej osłony. Zapach przyjemny, grzybowy, rzadko słabo przypominający zapach czubajeczki cuchnącej.
Występowanie: VIII-X; w lasach liściastych i iglastych, na gliniastej, bogatej w próchnicę glebie, gatunek nieczęsty, ale rozpowszechniony w Europie, znany ze stref umiarkowanych i borealnych, znaleziony także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce znany z trzech stanowisk: z Tatr, masywu Babiej Góry i Dezyderego Chłapowskiego Parku Krajobrazowego.
Wartość: trujący.
Uwaga: gatunek łatwy do odróżnienia od blisko spokrewnionej czubajeczki wełnistej po żółtowełnistej osłonie; możliwość pomylenia: czubajeczka wełnista.
Literatura:
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"
- Błażej Gierczyk, Anna Kujawa, Andrzej Szczepkowski, and Piotr Chachuła "ACTA MYCOLOGICA Vol. 46 (2): 137-178, 2011""
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2016. Rejestr grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część IX. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2013. Przegląd Przyrodniczy XXVII, 3 (2016): 3-55
|