Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Gnilica mózgowata - Coniophora puteana ((Schumach.) P. Karst.)
Rodzina: gnilicowate - Coniophoraceae


Gnilica mózgowata
Gnilica mózgowata
Owocnik: jednoroczny, rozpostarty, zajmujący powierzchnię do kilku cm2, cienki albo nieco zgrubiały. Początkowo kolisty, z wiekiem tworzący rozległe powłoki ściśle przylegające do substratu, starsze owocniki odstające przy brzegu, łatwe do oderwania, grubości od 2 do 10 mm i długości kilkudziesięciu centymetrów o barwie kremowej, z czasem przechodzącej poprzez ochrową i oliwkową w ciemnobrunatną. Hymenofor nierówny, nieregularnie guzkowaty, brodawkowaty, oszroniony, na brzegu jaśniejszy, włóknisty, kłaczkowaty, promieniście frędzelkowaty, przechodzący w sznury grzybniowe przypominające korzonki.
Miąższ woskowaty, nieco mięsisty; zapach nieprzyjemny, stęchły. Znany jest pod nazwą piwniczny grzyb domowy.

Występowanie: w lasach, zaroślach, parkach, na pniakach i leżących pniach drzew iglastych, rzadziej liściastych; także w budynkach, na drewnianych podłogach piwnicznych, obudowach, mostkach, konstrukcjach zarówno w budynkach jak i na świeżym powietrzu; bardzo rozpowszechniony i pospolity. Od lata do jesieni.

Wartość: grzyb pasożytniczy, jeden z najbardziej szkodliwych tzw. grzybów domowych. Atakuje drewno drzew liściastych i iglastych, zwłaszcza wykonane z niego podłogi w niepodpiwniczonych budynkach oraz elementy narażone na wilgoć z gruntu (elementy o nieprawidłowo wykonanej izolacji przeciwwilgociowej). Grzyb ten jest najbardziej odporny na wysokie i niskie temperatury oraz środki grzybobójcze wśród grzybów pasożytujących na drewnie wbudowanym w budynki.


gm. Kołobrzeg: Las k/Starego Miasta
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las