Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Podblaszek ciemnoszary - Lyophyllum fumosum
Rodzina: kępkowcowate - Lyophyllaceae


Podblaszek ciemnoszary
[ Kępkowiec przydymiony ]
Owocnik: wyrastają w wiązkach liczących czasami ponad 100 kapeluszy, poszczególne owocniki są zrośnięte podstawą trzonu i wyrastają z zagłębionej w ziemi bulwy o średnicy do 100 mm. Kapelusz ciemno-szaro-brązowy do jasno-szaro-brązowego, orzechowo brązowy, ku brzegom jaśniejszy, nie higrofaniczny; 20-100(130) mm średnicy, początkowo wypukły, z wiekiem płaski, czasem z niewyraźnym garbkiem; powierzchnia gładka, przylegająco promieniście włókienkowata, z wiekiem w centrum drobno łuseczkowata; brzeg prosty, ostry.
Blaszki białe od jasnokremowych; szerokie, gęste, szeroko przyrośnięte do wykrojonych i zbiegających ząbkiem.
Trzon białawy, kremowy do jasnobrązowawego, z wiekiem ciemnieje; 25-100 x 4-15 mm, równogruby, zwykle powyginany, trzony sąsiednich owocników zrośnięte u podstawy; powierzchnia gładka, wzdłużnie włókienkowata.
Miąższ białawy, w centrum kapelusza gruby, ku brzegom cienki; elastyczny; zapach kwaskowato-ziołowy (określany też jako ogórkowo-mączny); smak łagodny do nieco gorzkawego.

Występowanie: Częsty. Od lata do jesieni, w wiązkach po kilkadziesiąt owocników, na ziemi, w widnych lasach, parkach, wzdłuż dróg, częściej jednak na terenach zmienionych przez człowieka, ruderalnych, przydrożach, przypłociach, w ogrodach. Owocniki mogą też wyrastać w wykopach ziemnych i w piwnicach - wtedy kapelusze są jasno zabarwione, białe.

Wartość: jadalny

Literatura:
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"


gm. Ustronie M: Kołobrzeski Las