Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Pomarańczowiec błyszczący - Pycnoporellus fulgens (Fr.) Donk
Rodzina: siedzuniowate - Sparassidaceae


Pomarańczowiec błyszczący
Owocnik: Owocniki jednoroczne. Występują pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk, często ułożone są dachówkowato nad sobą. Pojedynczy owocnik ma kształt półkolisty, wachlarzowaty lub konsolowaty, szerokość do 10 cm i grubość do 3 cm. Jego nasada często jest zwężona. Powierzchnia nierówna, pofałdowana i promieniście pomarszczona. Młode okazy są filcowate i szorstkie, starsze nagie i zazwyczaj matowe. Barwa pomarańczowa lub ceglastoczerwona. U młodych okazów gąbczasty i soczysty, u starszych włóknisty. Po wysuszeniu staje się lekki, korkowaty i kruchy, zmienia też barwę na morelowopomarańczową. Pod działaniem KOH ciemnieje i staje się malinowy.
Hymenofor rurkowy, złożony z jednej warstwy rurek o długości 3-5 mm. Wewnętrzne ściany rurek często pokrywa biały nalot. Pory rurek kanciaste o nieregularnym lub labiryntowatym kształcie. Mają średnicę od 0,4 do 1 mm. U młodych okazów pory są pomarańczowoceglaste, u starszych płowe, kruche, porozrywane i ząbkowane. Smak kwaskowaty, cierpki, zapach nieprzyjemny.

Występowanie: I-XII; W Polsce spotykany jest w lasach iglastych lub mieszanych. Rozwija się na martwym drewnie szczególnie jodeł i świerków. Bardzo często rośnie na drewnie wcześniej zaatakowanym i zepsutym przez pniarka obrzeżonego. Preferuje stare, gęste, wilgotne lasy świerkowe lub świerkowe-mieszane.

Czerwona lista grzybów; status V - narażony na wymarcie

Literatura:
- "Ottova Encyklopedia Hub"


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las oddz. 26c (28.08.2021)