Wstecz

[ Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Plądrownik osobliwy - Walckenaeria acuminata (Blackwall, 1833)
Gromada: pajęczaki - Arachnida


Plądrownik osobliwy
Morfologia: Długość ciała 3-5 mm. Ubarwienie przedstawicieli obu płci ciemnobrązowe, nogi czerwonawe. Jest to najciekawiej wyglądający rodzimy pająk. Swój oryginalny wygląd zawdzięcza dziwacznemu, stanowiącemu nawet 1/3 długości ciała, wyrostkowi wyrastającemu tuż za parą szczękoczułek. To właśnie na nim znajdują się wszystkie cztery pary oczu. Taka budowa przedniej części ciała jest charakterystyczna dla samców, ale również samice mają nietypową budowę głowotułowia. W ich przypadku przednia część ciała jest wzniesiona i wydłużona ku przodowi.

Biologia: Aktywny przez cały rok, jednak najbardziej aktywny jest od października do marca. Dzięki specjalnym substancjom obecnym w krwi, które zapobiegają tworzeniu się kryształków lodu, pająk ten zamarza dopiero w temperaturze -7 °C, a zapadając w bezruch wytrzymuje nawet 20 - stopniowe mrozy.

Występowanie: Pospolity lecz rzadko spotykany. Ciekawostką może być to że osobliwego samca w formie imago (dorosłej płciowo) można spotkać tylko w zimie, od października do marca. Często w cieplejsze dni wprost na śniegu.


gm. Kołobrzeg:Bagicz: nieużytek