Rosochatka - Polydesmus complanatus (Linnaeus 1761)
Gromada: pareczniki - Chilopoda
|
Morfologia: Rosochatkowate osiągają wielkość około 2,5-3 cm. Ich ciało jest podzielone na 20 segmentów, na każdym z nich znajdują się dwie pary nóg. Segmenty są dość charakterystyczne, ponieważ ich wierzch zdobią płytki przypominające zbroję, tzw. skrzydełka. Pełnią one funkcję bardzo twardego pancerza, który chroni je przed atakami drapieżników. Czułki wijów z rodzaju Polydesmus są stosunkowo krótkie. Ubarwienie ciała szaro-brązowe, brunatne lub brunatno-szare.
Biologia: Roślinożerca, ale nie gardzi martwą materią organiczną. Żywi się warzywami, owocami, gnijacymi liśćmi, cząsteczkami ziemi, grzybami, rzadziej padliną. Konsumują także zbutwiałe liście oraz próchno. Życie spędzają ukryte w ściółce lub pod korą drzew, ich aktywność przypada na noc, choć istnieje możliwość spotkania ich w dzień. Zaniepokojone zwijają się w kłębek i zapadają w nieruchome odrętwienie. Niektóre gatunki wydzielają wtedy płyn obronny o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielają wtedy ze specjalnych gruczołów substancję, zawierającą m.in. kwas cyjanowodorowy. Mimo, iż z wielu źródeł wynika, iż nie są one niebezpieczne, zawsze lepiej nie ryzykować.
Występowanie: W zasadzie rzadko widywane, mimo licznego występowania. Najpospolitszy z rodzaju. Występuje w całej Polsce. Żyje głównie w wilgotnych lasach, zwłaszcza mieszanych oraz liściastych. Pojawia się również w środowiskach bliższych ludziom, np. w ogrodach.
|
|