Sidlisz piwniczny - Amaurobius ferox (Walckenaer, 1830)
Gromada: pajęczaki - Arachnida
|
Morfologia: Dorasta do 1,6cm. Charakteryzuje się krótkimi, dość krępymi odnóżami oraz masywnym ciałem. Jest prawie cały ubarwiony na czarno. Na odwłoku znajdziemy mało widoczne plamki. Cechą odróżniającą tego pająka jest posiadanie dodatkowego narządu, tzw. pólka przędnego. Znajduje się ono ponad kądziołkami przędnymi. Pająk ten posiada również, jak wszystkie przędniki (Criballatae), specjalny grzebień przędny znajdujący się na nasadowym członie odnóży tylnych.
Biologia: Jednorazowo wylęga się 60-130 pająków, które samica karmi jajami. Następnie wabi swoje potomstwo do siebie i pozwala im, aby pożarli ją żywcem. Po tym jak umiera pająki formują się w stada na 3-4 tygodnie, po czym następuje ich rozproszenie. Podczas wspólnego egzystowania pająki współpracują ze sobą podczas polowań. Dzięki tej współpracy mają możliwość upolować 20 razy większą od nich ofiarę.
Występowanie: Spotkany w wilgotnych, ciepłych piwnicach, występuje także w środowisku naturalnym. Zamieszkuje też obszary leśne, można spotkać pod kamieniami i pniami drzew oraz pod korą.
|
|