Wstecz

Warunki klimatyczne



Ko³obrzeg i najbli¿sze okolice, podobnie jak ca³e Pomorze, le¿± w strefie klimatu umiarkowanego w krainie klimatycznej zwanej Pobrze¿em Ko³obrzeskim w obrêbie klimatów ba³tyckich. Klimat tu kszta³towany jest pod wp³ywem morza poprzez wzajemne przenikanie siê mas powietrza morskiego i kontynentalnego. W zwi±zku z tym charakterystyczne s± tutaj czêste zmiany pogody, powodowane du¿± zmienno¶ci± nap³ywaj±cych mas powietrza.

Automatyczna stacja meteorologiczna w Ko³obrzegu
Automatyczna nadmorska stacja meteorologiczna przy ul. Wschodniej

Wiatr

Pod szczególnym jego silnym dzia³aniem znajduj± siê tereny uzdrowiskowe Ko³obrzegu. Ponad 55% wiatrów w skali rocznej wieje od morza lub wzd³u¿ morza. Roczny rozk³ad czêstotliwo¶ci wiatrów nie odbiega od typowego rozk³adu dla wybrze¿y Ba³tyku. W zimie zaznacza siê du¿y udzia³ wiatrów z kierunków SW i S, wiosn± przewa¿aj± wiatry z NE, N i W, w lecie notuje siê najwiêkszy udzia³ wiatrów z W, a jesieni± - przewagê z kierunku SW i S. Wyra¼nie wyró¿niaj± siê dwa okresy, jesienno-zimowy od wrze¶nia do lutego, z przewag± wiatrów odl±dowych i wiosenno - letni, w którym dominuj± wiatry odmorskie.

Wiatry od morza s± szczególnie korzystne dla terapii, bowiem powoduj± one zmniejszenie amplitud termicznych, wzrost i wyrównanie przebiegu wilgotno¶ci powietrza, wzrost prêdko¶ci wiatru, nap³yw czystego bezalergenowego powietrza, zwiêkszenie ilo¶ci ozonu, który w meteorologii jest uwa¿any za wska¼nik czysto¶ci powietrza i wystêpowanie aerosolu morskiego. Aerosol morski wystêpuje na przestrzeni 200 m w g³±b l±du, a najwiêksze jego stê¿enie jest na pla¿y. Ma on zdolno¶æ przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych, czym t³umaczy siê jego korzystne dzia³anie w schorzeniach tych dróg. Areosol Ko³obrzegu reprezentuje szczególn± warto¶æ, wzbogacaj± go bowiem cz±steczki chlorków, bromu, jodu i innych pierwiastków o walorach leczniczych pochodz±ce z ró¿nych ¼róde³ i wysiêków solankowych. Mo¿na wiêc w Ko³obrzegu mówiæ o aerosolu morskim i solankowym.

Sztorm
Jesienny sztorm - Aleja Nadmorska
Wiatry sztormowe, które powoduj± gro¼ne dla ¿eglugi stany sztormowe morza, przy których wej¶cie do portu w Ko³obrzegu jest bardzo trudne, a nawet wrêcz niemo¿liwe najczê¶ciej notuje siê w styczniu, najrzadziej w czerwcu, lipcu i sierpniu. Najczê¶ciej wiej± z sektora SW-W-NW.


Nas³onecznienie

Bardzo du¿± rolê w kszta³towaniu warunków klimatycznych Ko³obrzegu odgrywa promieniowanie s³oneczne poprzez oddzia³ywanie fotochemiczne i termiczne.
¦rednia ilo¶æ godzin s³onecznych w ci±gu roku obliczona na podstawie 50 lat obserwacji wynosi 1752, co oznacza, ¿e jest ona zgodna z wymogami bioklimatologii dla miejscowo¶ci uzdrowiskowych. Pod wzglêdem nas³onecznienia Ko³obrzeg wykazuje pewne uprzywilejowanie w stosunku do innych miejscowo¶ci.


Temperatura powietrza

¦rednie roczne temperatury wynosz± 7,5 - 7,9º C i równe s± temperaturze ¶redniorocznej Warszawy i Poznania. W okresie V-VII ¶rednia temperatura wynosi 13,5 - 14,0º C. Cech± charakterystyczn± jest wystêpowanie ma³ej ilo¶ci dni bardzo gor±cych (8-13) i bardzo zimnych (35-45 dni z pokryw± ¶niegu). Zimy s± stosunkowo ³agodne, wiosny ch³odne, lata umiarkowanie ciep³e a jesienie d³ugotrwa³e. Ch³odne wiosny powoduj± opó¼nienie wegetacji ro¶lin o oko³o 2 tygodni w stosunku do rejonów ¶rodkowej Polski. D³ugo¶æ okresu wegetacyjnego wynosi 210-216 dni, a jego pocz±tek przypada na 8 kwietnia.


Opady atmosferyczne

Suma rocznych opadów w Ko³obrzegu wynosi 550-650 mm, a w okresie od maja do lipca 160-180 mm i przekracza ¶rednie dane liczbowe odnotowane dla kraju i np. za rok 1993 wynosi³a 752,8 mm z maksimami w VII - IX, a równomierne nasycenie par± wodn± t³umaczy siê zwiêkszonym ruchem powietrza. W miarê oddalania siê od morza liczba opadów maleje. ¦rednia suma rocznych opadów atmosferycznych dla okolic Go¶cina (ok. 15 km na po³udnie od morza) wynosi 620 mm.

Ko³obrzeg posiada znacznie zró¿nicowany klimat miejscowy. Mo¿na tu wyró¿niæ kilka mikroregionów klimatycznych:
1) klimat pla¿y,
2) klimat parku nadmorskiego i lasu na wydmach na zachód od portu,
3) klimat terenów zabudowanych (centrum miasta i uzdrowisko),
4) klimat terenów zabagnionych i doliny Parsêty na po³udnie od miasta,
5) klimat obszarów wysoczyznowych.

Klimat pla¿y ma charakter wybitnie bod¼cowy, hartuj±cy. Park nadmorski stanowi ochronê przed silnymi wiatrami od morza jest stref± oszczêdzaj±cego klimatu kuracyjnego. Zwarta zabudowa miasta ochrania teren uzdrowiska od wiatrów z po³udnia.

Klimat terenów zabagnionych kszta³towany jest przez p³ytkie po³o¿enie zwierciad³a wody, które wp³ywa na wilgotno¶æ powietrza, jego temperaturê i sk³ad. Ujemny wp³yw du¿ej ilo¶ci bagien w okolicy Ko³obrzegu na klimat zmala³ po ich zmeliorowaniu. Dawniej mo¿na by³o spotkaæ wzmianki o jego malaryczno¶ci.

Specyfika klimatu ko³obrzeskiego stwarza dogodne warunki do stosowania w celach leczniczych bod¼ców klimatycznych, czyli tzw. klimatoterapii, w sk³ad której wchodz±
- k±piele morskie,
- k±piele pla¿owe (popularne pla¿owanie),
- spacery czyli ruch.

Z mo¿liwo¶ci klimatycznych Ko³obrzegu wynikaj± wskazania do leczenia schorzeñ dróg oddechowych, uk³adu kr±¿enia, chorób zawodowych i skórnych.


Na podstawie Studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania
przestrzennego miasta Ko³obrzeg z 2001 r. - rozdz. 6.1.5 Warunki klimatyczne