Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Ślinik luzytański - Arion lusitanicus (Mabille, 1868)
Gromada: ślimaki - Gastropoda


Ślinik luzytański
Dorosły ślinik luzytański ma ciało o długości 7-15 cm, różnie zabarwione, najczęściej brązowe. Jest wszystkożerny - żywi się głównie różnymi rodzajami roślin, ale także rozkładającą się materią organiczną i padliną. Gatunek hermafrodytyczny, może złożyć do 400 jaj w jednym sezonie (jesienią, wszystkie naraz), a dojrzałość płciową osiąga w ciągu roku. Większość ginie po złożeniu jaj.
Ślinik luzytański jest endemitem Półwyspu Iberyjskiego. Został rozwleczony z materiałem roślinnym czy różnymi odpadkami, i jako gatunek inwazyjny rozprzestrzenił się na niemalże całą Europę, Islandię, Skandynawię i na wschód do granic Polski oraz Słowacji. W Polsce odnotowany został w 1993 roku w województwie podkarpackim. Dotarł także do USA. Co roku rozprzestrzenia się na dalsze tereny. Jest zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie.
Ślimak, w związku ze swoją wielkością i zagęszczonymi populacjami, jest istotnym szkodnikiem ogrodów i pól uprawnych. Przenosi także niektóre patogeny roślin.


gm. Kołobrzeg:Bezpraw