|
[ Krągłolist macierzankowy ]
Opis: Mech ortotropowy, tworzący luźne darnie, barwy od jasno- do ciemno-zielonej. Łodyżki o wysokości 2-8 cm, prosto wzniesione, zwykle nierozgałęzione, barwy brunatnej, lub czerwonawej, w dolnej części gęsto okryte chwytnikami. Listki duże, większe w górnej części łodyżek i tam tworzące rozetkę, o długości do 6 (10) mm i szerokości do 4 mm, szeroko-eliptyczne, jajowate, lub okrągławo-odwrotnie-jajowate, na szczycie zaokrąglone lub wcięte, często z krótkim, ostrym kończykiem, w nasadzie silnie zwężone, płaskie, całobrzegie, wystająco obrzeżone, w przekroju poprzecznym zbudowane 3-4 warstw komórek. Żebro pojedyncze, kończy się tuż przed szczytem, rzadko dochodzi do szczytu, dość szerokie u nasady, zwężające się ku szczytowi listka.
Występowanie: Rośnie w lasach mieszanych, w grądach, na wilgotnych i zacienionych miejscach. Porasta butwiejące drewno i kamienie, najczęściej w leśnych korytach strumieni. Rzadki.
Uwaga: Możliwość pomylenia z krągłolistem nibymacierzankowym (Rhizomnium pseudopunctatum) oraz gatunkami z rodzaju płaskomerzyk (Plagiomnium), wytwarzającymi okrągławe lub jajowate listki. Krągłolist nibymacierzankowy posiada listki bez kończyka na szczycie, zwykle faliste na brzegu, obrzeżone jednowarstwowymi komórkami. Płaskomerzyk posiada listki na brzegu ostro pojedynczo lub podwójnie piłkowane.
Literatura:
- Hanna Wójciak - "Flora Polski. Porosty, mszaki, paprotniki"
|