Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Skrzydlik cisolistny - Fissidens taxifolius (Hedw.)
Rodzina: skrzydlikowate - Fissidentaceae


Skrzydlik cisolistny
Opis: Mech ortotropowy. Darnie luźne, rzadko zbite, ciemnozielone. Łodyżki o wys. do 2 cm, rozgałęzione. Liście o dł. ok. 2 mm, językowate, sprawiające wrażenie ustawionych na łodydze w dwóch rzędach, na brzegu ostro karbowane, z komórkami krótkimi, niemal sześciobocznymi, jaśniejszymi. Brak obrzeżenia z wydłużonych komórek hialinowych. W dolnej połowie liścia na blaszkę właściwą (tworzącą cały liść) nałożone jest jeszcze tzw. skrzydełko. Jest to druga, mniejsza blaszka liściowa. Żebro wychodzi ponad szczyt liścia, w kształcie krótkiego kolca. Sety z puszkami pojawiają się bardzo rzadko, wyrastając z dolnej części łodyżki. Jeśli już występują, są podłużnie jajowate, czerwonobrunatne; sety czerwonawe, o dł. ok. 1 cm.

Występowanie: Rośnie często na gołej glebie wapnistej i gliniastej, na osuwiskach, na brzegach cienistych wąwozów, potoków i dróg leśnych (częściej w lasach liściastych, szczególnie łęgowych), rzadziej na pokrytych glebą skałach.

Uwaga: Na terenach leśnych nie można pomylić go z innymi gatunkami. Gatunek podobny to skrzydlik prątnikowy, który ma wys. tylko 5 mm, często jest płodny, a sety z puszkami wyrastają ze szczytu łodyżki. Ponadto występuje obrzeżenie liści zbudowane z kilku rzędów długich komórek i nie jest ząbkowane.

Literatura:
- Hanna Wójciak - "Flora Polski. Porosty, mszaki, paprotniki"
- Vítězslav Plášek - "Mszaki w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów"


gm. Kołobrzeg: Źródlisko w lesie nad Parsętą 1,3 km SSE od Bogucina
gm. Ustronie M: Kołobrzeski Las na skarpach cieków wodnych m.in. w oddz. 17g/h , 41a, 43a