Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Biegacz fioletowy - Carabus violaceus (Linnaeus, 1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: biegaczowate - Carabidae

Biegacz fioletowy
Morfologia: Długość ciała 24 - 30 mm. Czarny, wierzch z niebieskim lub fioletowym odcieniem, obrzeżenie pokryw i przedplecza niebieskie, zielonkawe lub fioletowopurpurowe. Powierzchnia głowy i przedplecza delikatnie pomarszczona. Rzeźba pokryw bardzo zmienna, od bardzo delikatnego ziarenkowania do grubych ziarenek.

Biologia: Larwy i owady dorosłe są drapieżnikami, preferującymi dżdżownice i gąsienice motyli. Jedzą także drobne ślimaki.
Owady dorosłe spotykane są najczęściej od początku czerwca do początku września. W pozostałym okresie przebywają w diapauzie, w pniach drzew lub pod ziemią. Część populacji górskich także zapada w diapauzę letnią (przełom lipca i sierpnia). Zimują owady dorosłe, które mogą żyć do kilku lat.

Występowanie: Szeroko rozprzestrzeniony gatunek europejski tworzący bardzo wiele podgatunków i odmian. W całej Polsce występuje podgatunek zasiedlający Europę Środkową. Najczęściej spotykany w lasach liściastych i mieszanych, w górach także powyżej piętra regli. Występuje także na łąkach, obrzeżach lasów i terenach podmokłych, unika skrajnie suchych terenów.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.


Kołobrzeg: Na obszarze wydm i przylegających lasów
gm. Kołobrzeg: Nadmorski pas techniczny, na E od Dźwirzyna
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las
gm. Siemyśl: Las N od Charzyna