Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Czarnożynek - Melanotus villosus (Geoffroy in Fourcroy, 1785)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: sprężykowate - Elateridae

Czarnożynek
Czarnożynek
Morfologia: Długość ciała 14-19 mm, ale może osięgać nawet 20 mm. Ciało czarne biało owłosione, nogi i czułki brązowo-czarne. Samce mają dłuższe czułki i przedtułowia niż samice.

Biologia: Cykl rozwojowy trwa cztery lata ale może być przedłużony o rok lub dwa lata. Larwy żyją w martwym drewnie, przeważnie drzew liściastych, rzadziej iglastych - zasiedlają nisko położone dziuple, zmurszałą korę i próchniczną glebę przy podstawie drzew stojących oraz powalone pnie, kłody i pniaki, porażone uprzednio przez grzyby i zaatakowane przez owady podkorowe i drewnożerne. Larwy są bardzo drapieżne, młodsze żerują pod korą w chodnikach larw korników, ryjkowców i kózek, starsze mogą drążyć własne chodniki dość głęboko w butwiejące, wilgotne, miękkie drewno. Przepoczwarczenie następuje w lipcu-sierpniu w komorach poczwarkowych zbudowanych pod korą lub w powierzchniowej warstwie drewna. Postacie dojrzałe po przezimowaniu ukazują się w końcu kwietnia lub w maju i przeżywają do lipca. Prowadzą one skryty sposób życia w ciągu dnia - unikają światła dziennego kryją się w dziuplach, szczelinach drzew i pod odstającą korę. Opuszczają te kryjówki o zmierzchu; niekiedy przylatują do źródeł sztucznego światła.

Występowanie: W Polsce znany prawie z całego kraju, głównie z terenów nizinnych i podgórzy; (w górach występuje w strefie dolin).

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 34a


Kołobrzeg: Kołobrzeski Las oddz. 2a (Ekopark Wschodni), oddz. 9d;