|
Morfologia: Długość ciała do 16 mm. Ciało owłosione, koloru brązowego, kształtem ciała przypomina małego chrabąszcza. Na pokrywach są widoczne ciągnące się wypukłe żyłki.
Biologia: Owady dorosłe odżywiają się sokiem roślinnym drzew liściastych i iglastych, chętniej na iglastych m.in. sosny. Samice poza żerowaniem na drzewach, częściej żerują na roślinach zielnych. Larwy, zwane pędrakami, przebywają 2 lata w ziemi, gdzie następuje ich przepoczwarczenie. Żywią się korzeniami różnych roślin. Lata w czerwcu, stąd jego nazwa.
Występowanie: W Polsce występuje głównie w środkowej i zachodniej części kraju. Ulubionymi siedliskami są zadarnione gleby piaszczyste, południowe zbocza pagórków, tarasy rzeczne, a także gleby piaszczysto - gliniaste.
Uwaga: Guniak czerwczyk jest groźnym szkodnikiem szkółek i upraw leśnych. Masowy pojaw guniaka czerwczyka może powodować znaczne szkody, szczególnie
w stadium pędraka żerującego na systemach korzeniowych roślin. Najbardziej narażone na szkody są najmłodsze sadzonki, szczególnie siewki sosny pospolitej, które najczęściej po żerach pędraków giną.
Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 28b
|