|
[ Nierówienka listnik ]
Morfologia: Długość 12-15 mm. Ciało kulisto-wypukłe, słabo owłosione. Ubarwienie jaskrawo metalicznie opalizujące, bardzo zmienne. Chrząszcz może być metalicznie zielony lub niebieski, zdarzają się też okazy o pokrywach jasnych, brunatnawych z zielonym lub spiżowym, metalicznym połyskiem.
Biologia: Owady dorosłe latają na małych przestrzeniach w słoneczne dni wiosny i lata w czasie których następuje kopulacja, po której samice przystępują do składania jaj. Najczęściej składają je w porośniętej glebie tuż pod powierzchnią. Po około 3 - 4 tygodniach od złożenia jaj, tj. pod koniec lipca, lęgną się z nich pierwsze
pędraki. Pędraki żerują na drobnych korzonkach traw, siewek, a także sadzonek drzew leśnych. Postacie dorosłe i larwy są szkodnikami upraw polowych, winnic i sadów. Żerują na liściach różnych gatunków drzew i krzewów liściastych, zwłaszcza na wierzbach, brzozach, robiniach akacjowych, a także na winoroślach. Przypuszczalnie chrząszcze żerują także na sośnie pospolitej, ogryzając igły z jednej lub z obu stron. Cykl rozwojowy trwa w Polsce zazwyczaj 1 rok.
Występowanie: Występuje latem na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych. Lokalny i nieliczny. Nie wykazuje wyraźnych tendencji do występowania w większych ilościach.
Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 28b
|