Łokaś garbatek - Zabrus tenebroides (Goeze, 1777)
Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: biegaczowate - Carabidae
|
Morfologia: Długość ciała 8,5-10,5 mm. Ubarwienie brunatnoczarne z wierzchu i jasnobrązowe od spodu. Przedplecze jest wysklepione - przypomina garb. Oczy małe, pokrywy o wyraźnych i delikatnie puktowanych prążkach. Na przednich goleniach widać wyraźne dwie wierzchołkowe ostrogi.
Biologia: Jest gatunkiem roślinożernym. Chrząszcz podgryza korzenie roślin sprawiając, że stają się one słabe i zaczynają usychać na polach. Dorosłe osobniki wchodzą na dojrzewające kłosy zbóż wyjadając tam ziarna. Łokaś garbatek ma 1 generację roku. Larwy pojawiają się końcem lata i żerują tak długo, jak pozwalają na to warunki pogodowe. Wiosną larwy jeszcze wznawiają żerowanie na krótki czas i następnie przepoczwarczają się w ziemi. W czerwcu i lipcu pojawiają się chrząszcze, które przystępują do rozrodu.
Objawami występowania łokasia garbatka są placowe zmiany na plantacjach upraw ozimych. Rośliny są "podgryzione", a na glebie z kolei obserwowane są charakterystyczne otworki. Lubi gleby gliniaste i piaszczysto-gliniaste.
Występowanie: Występuje na polach uprawnych, obsianych pszenicą lub żytem, poza tym rzadko spotykany w sąsiedztwie tych upraw. Jest gatunkiem dość rzadkim, występującym sporadycznie w większym gronie.
Uwaga: Uznawany jako duży szkodnik upraw zbożowych.
Oznaczył: Bartek Pacuk
|
gm. Kołobrzeg: | Zieleniewo, Obroty |
|