|
Morfologia: Długość ciała 8,5-12 mm. Ubarwienie pokryw brunatne a głowa, przedplecze i nogi ciemnozielone z metalicznym połyskiem. Całe ciało pokrywają krótkie włoski.
Biologia: Lata: koniec maja - czerwiec. Samica składa jaja w ziemi na głębokości 8 - 15 cm. Po około 3 tygodniach ze złożonych jaj lęgną się pędraki, ktore początkowo odżywiają się próchnicą, później korzonkami roślin. Najintensywniejszy żer pędraków jest w okresie jesieni. Na wiosnę następnego roku przeważnie nie żerują i przebywają płytko pod powierzchnią ziemi. W końcu marca rozpoczyna się przekształcanie w poczwarkę. Pędraki żywią się korzonkami różnych roślin, a przede wszystkim traw, żerują również na korzeniach roślin iglastych i liściastych, np. sosny, świerka, modrzewia, a także w plantacjach topolowych oraz w uprawach rolnych, np. różnych zboż, a także na roślinach bulwiastych.
Dorosłe chętnie ogryzają i szkieletyzują liście, np. dębu, wierzby, a szczególnie osiki, maliny, jeżyny, szakłaka, róż, nad morzem także rokitnika, a w sadach - kwiaty i zawiązki owoców.
Występowanie: Pospolity.
Uwaga: Przy dużym zagęszczaniu populacja tego szkodnika (pędraków) może wyrządzać znaczne szkody w szkółkach leśnych i odnowieniach.
Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 28b
|