Omomiłek - Cantharis paludosa (Fallen, 1807)
Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: omomiłkowate - Cantharidae
|
Morfologia: Długość: 5-6 mm. Nogi czarne, nasada piszczeli, a czasem także końcówka czerwono-żółta. Czułki czarne, najczęściej z czerwono-żółtą nasadą. Ciało czarne, boki przedplecza co najwyżej wąskie, czerwono-żółte. Przedplecze u samca nieco szersze niż długie, u samicy znacznie szersze niż długie, tylne rogi zaokrąglone. Pokrywy na łopatkach nie są lub są tylko nieznacznie szersze niż przedplecze. Może być mylony z ciemną postacią Cantharis flavilabris, ale można je łatwo odróżnić dzięki czerwono-żółtym piszczelom i udom, a także rozwartymi kątami i często wyraźnie cofniętymi rogami. Ponadto istnieją 3 gatunki Rhagonycha (atra, elongata i gallica), które mają czarne ciała, ale wszystkie wyróżniają się jasnymi goleniami i pokrywami na łopatkach, które są wyraźnie szersze niż przedplecze.
Biologia: Chrząszcze ukazują się w kwietniu i są spotykane do końca lipca. Larwy i osobniki dorosłe żyją jako drapieżniki. Dorosłe chrząszcze latają ciężko i są dość łatwe do złapania. Spędzają dużo czasu m.in. na kwiatach, gdzie polują i łączą się w pary. Gatunek ściśle związany z biotopami bagiennymi, torfowiskami, olsami i młakami. Występuje często masowo. Jest gatunkiem wczesnowiosennym, przy czym w pierwszej dekadzie maja bardzo wyraźnie przeważają samce, natomiast w pierwszej połowie czerwca praktycznie są już tylko samice.
Występowanie: Występuje na torfowiskach leśnych. Gatunek preferuje wilgotne i zacienione dno lasu. Spotykany głównie na terenach podgórskich i górskich.
Literatura:
- Mapa Bioróżnorodności Baza Danych - http://baza.biomap.pl/pl/db
|
|