Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Próchniaczek czarniawy - Ocypus olens (O. Müller)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: kusakowate - Staphylinidae

Próchniaczek czarniawy
Morfologia: Chrząszcz o wąskim ciele, długości 22-32 mm, z krótkimi skrzydłami. Ciało czarne, matowe, pokryte krótkim, przylegającym, ciemnobrunatnym owłosieniem, gęsto punktowane. Głowa czworokątna o tylnych kątach nieco zaokrąglonych, szersza od przedplecza i znacznie szersza niż długa. Skronie znacznie dłuższe niż oko oglądane od góry. 9 człon czułków wyraźnie dłuższy niż szeroki. Przedplecze krótsze niż pokrywy, nieco słabiej niż głowa punktowane. Odnóża czarne do ciemnobrunatnych.

Biologia: Aktywny głównie nocą, na ofiary czatuje pod kamieniami lub korą, potrafi mocno ugryźć dzięki silnym żuwaczkom. Zaniepokojony unosi odwłok do góry. Zaatakowany opryskuje napastnika drażniącą cieczą. Żywi się głównie larwami muchówek, których poszukuje w padlinie. W ciągu dnia kryje się pod kawałkami drewna, w ściółce oraz w mchu.

Występowanie: Spotkać go można w większości lasów przez cały rok. Występuje na miejscach zacienionych i wilgotnych, głównie w lasach, rzadziej na wrzosowiskach i polach. W Polsce na ogół rzadko notowany.

Uwaga: Jeden z największych europejskich przedstawicieli rodziny kusakowatych.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 24e.


gm. Kołobrzeg: Las Charzyński
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las

Próchniaczek czarniawy