|
Morfologia: Ciało podłużne 7-19 mm długości. Głowa i przedni brzeg przedplecza czarne. Pokrywy z wyjątkiem czerwonej części nasadowej i dwóch białych przepasek również czarne. Nogi czarne lub rude.
Biologia: Samica składa jaja w szpary kory lub w otwory wyjściowe chodników. Liczba składanych jaj waha się od 20 do 30. Rozwój embrionalny trwa 7-10 dni. Larwa przechodzi w ciągu swego życia cztery linienia. Przepoczwarczenie następuje zwykle w maju-czerwcu w komorze poczwarkowej zbudowanej uprzednio przez larwę w korze lub pod korą. Cykl życiowy gatunku jest jednoroczny, ale może być przedłużony. Larwy są drapieżne, odżywiają się innymi owadami i ich larwami. Znajdowane są w chodnikach smolików, kózek, bogatków i większych korników. Dorosłe osobniki polują na pniach, na przylatujące korniki.
Występowanie: Występuje w lasach, głównie na drzewach iglastych. Postacie dojrzałe ukazują się wiosną i są spotykane do jesieni. Pospolity.
Uwagi: Z uwagi na drapieżny sposób życia jest uważany za chrząszcza pożytecznego, tępiącego zarówno larwy i poczwarki, jak i postacie dojrzałe wielu szkodników leśnych, a zwłaszcza korników.
Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 12.
|