Rączyca rdzawa - Tachina fera (Linnaeus, 1761)
Rząd: muchówki - Diptera
Rodzina: rączycowate - Tachinidae
|
Morfologia: Długość ciała 11-14 mm długości. Oczy brązowe, nagie, za nimi na skroniach żółte nieco dłuższe szczecinki. Czułki dość długie, z delikatną wicią. Drugi człon czułków wydłużony, barwy żółtawej, trzeci wyraźnie krótszy czarny. Na grubym, rdzawo-brązowym tułowiu widoczny jest podłużny wzór w kształcie czarnego paska o stosunkowo regularnych równoległych brzegach (w odróżnieniu od innych gatunków, u których wzór może mieć kształt rombów). Odnóża rączycy rdzawej mają barwę pomarańczową, ciemniejsze u nasady ud.
Biologia: Pojawia się w dwóch pokoleniach od połowy IV do końca IX. Samica może złożyć ponad 3000 jaj na rośliny pokarmowe żywicieli. Z jaja bezpośrednio po złożeniu wylęga się larwa, która pozostaje wewnątrz osłonki jaja i oczekuje na gąsiennicę żywiciela. Larwa reaguje na drgania wytwarzane przez żerującą gąsiennicę, w kierunku której podąża i stara się ją zasiedlić. W jednym żywicielu rozwija się tylko jedna larwa. Po zakończeniu rozwoju larwa przeobraża się w bobówkę wewnątrz pustej poczwarki żywiciela.
Żywiciele to różne gatunki motyli z rodziny sówkowatych rzadziej brudnic. Muchówka zaliczana do gatunków pożytecznych jako zwalczająca pierwotne szkodniki sosny takie jak strzygonia choinówka oraz brudnica mniszka.
Imagines są charakterystyczne dla fauny kwiatów.
Występowanie: Brzegi lasów, łąki, wrzosowiska.
|
|