Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Stonka ziemniaczana - Leptinotarsa decemlineata (Say)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: stonkowate - Chrysomelidae

Stonka ziemniaczana
Morfologia: Przedplecze ma barwę żółtą i charakterystyczny rysunek z czarnych plam. Pokrywy skrzydeł mają barwę kremową z 10 czarnymi paskami. Ciało owada jest owalne, o wypukłym wierzchu i płaskim spodzie. Barwy ma odstraszające (żółto - czarne ubarwienie osobników dorosłych i czerwone kolory larw informują potencjalne drapieżniki o swoich trujących właściwościach)

Biologia: Żeruje na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Kilka dni po opuszczeniu zimowisk, chrząszcze przystępują do rozrodu. Samica składa około 800 jaj w dużych grupach na spodzie liści ziemniaczanych, aby ochronić je przed słońcem i deszczem. Żerujące na liściach larwy pozbawiają całkowicie liści swego żywiciela.

Występowanie: Pierwotną ojczyzną stonki ziemniaczanej były stoki Gór Skalistych w USA, dlatego zwana jest żukiem z Kolorado. Owad żerował tam na roślinach z rodziny psiankowatych np. Solanum rostratum. Do tej rodziny należy również ziemniak - Solanum tuberozum. Wraz z pojawieniem się dużych upraw ziemniaków stonka zaczęła siać spustoszenie, zjadając całkowicie rośliny. Do Europy została zawleczona na przełomie XIX i XX wieku. Znany szkodnik ziemniaczany.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 94b


gm. Kołobrzeg: Częsty na uprawach ziemniaka