Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Trzpiennik olbrzym - Urocerus gigas (L. 1758)

Rząd: błonkówki - Hymenoptera
Rodzina: trzpiennikowate - Siricidae

Trzpiennik olbrzym - samica
Morfologia: Samica należy do największych europejskich błonkówek, osiąga ponad 4 cm długości. Samce są zawsze mniejsze, ok. 1,5 cm. Mimo groźnie wyglądającego pokładełka jest całkiem bezbronna.

Biologia: Samce latają przeważnie w wierzchołkach koron drzew, więc jedynie samice można zobaczyć podczas składania jaj, wyłącznie w drewnie drzew szpilkowych, głównie sosen. Cykl rozwojowy trwa do trzech lat, zdarza się zatem, że dorosłe trzpienniki pojawiają się nagle na budowie lub nawet w nowych budynkach, dokąd dostały się jako poczwarki wraz z drewnem budulcowym. Mogą budzić obawę groźnym wyglądem.

Podczas składania jaj, samica trzpiennika umieszcza w sosnowym drewnie zarodniki grzyba skórniczka świerkowego. Larwy trzpienników potrzebują tego grzyba, bo chociaż drążą chodniki w drewnie, nie są wstanie trawić celulozy. Zamiast niej muszą się więc żywić właśnie jego strzępkami. Oprócz tego, podczas składania jaja, samica może umieścić w drewnie śluzowatą substancję, która jest trująca dla żywego drzewa i może prowadzić do jego śmierci. Preferują jednak drzewa, które już i tak umierają, na skutek uszkodzeń spowodowanych np. przez wiatr albo człowieka. Żywe drzewa atakują jedynie sporadycznie. Dlatego trzpiennik sosnowy nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Występowanie: Trzpiennik olbrzym jest pospolity lecz trudno go spotkać gdyż wiedzie bardzo skryte życie.


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las