Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Zmróżek - Stratiomys potamida (Meigen, 1822)

Rząd: muchówki - Diptera
Rodzina: lwinkowate - Stratiomyidae

Zmróżek
Zmróżek
Larwa
Morfologia: Osiąga długość 13-16 mm. U samiczki oczy są wyraźnie oddzielone, a do tego jej głowa jest zaopatrzona w żółte elementy. Głowa samca jest zupełnie czarna, zaś jego oczy duże i połączone ze sobą. Cechą charakterystyczną zmróżek, są ich długie, zagięte w połowie czułki, znacznie dłuższe, niż ma to miejsce u wielu innych muchówek, a także kanciasty odwłok.
Żółte plamki na 4 segmencie odwłoka są ze sobą połączone w jednolitą, żółtą przepaskę, a bywa też, że łączą się ze sobą także plamki na 3 segmencie. U pozostałych zmróżek z rodzaju Stratiomys, żółte plamki na odwłoku zawsze są rozdzielone.

Biologia: Dorosłe owady latają od czerwca do lipca. Larwy rozwijają się w niedużych, czystych zbiornikach wodnych, takich jak stawy, czy rowy melioracyjne. Zazwyczaj unoszą się przy tafli wodnej, przy której pożywiają się planktonem i dryfującymi szczątkami organicznymi.

Występowanie: Wilgotne tereny, takie jak leśne polany, widne brzegi wód czy obrzeża lasów. Występuje zazwyczaj w rejonach północnych (Pomorze, Mazury).

Czerwona lista owadów; kategoria EN - zagrożony


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las - m.in. stawy (15.06.2016 liczny, 15.06.2017)