Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Szczwół plamisty - Conium maculatum L.
Rodzina: selerowate - Apiaceae


Szczwół plamisty

Roślina dwuletnia. W pierwszym roku powstaje odziomkowa rozeta liści, w drugim pęd kwiatostanowy. Ziele oraz korzeń rośliny roztarte w dłoni wydzielają bardzo nieprzyjemny, intensywny zapach, określany mianem "mysiego" lub piżma.
Łodyga o wysokości do 1,8 m, silnie rozgałęziona, o barwie sinozielonej z czerwonobordowymi, podłużnymi plamami (stąd nazwa gatunkowa). Jest dęta, tylko w węzłach pełna, sztywna, wyprostowana, delikatnie bruzdkowana. Liście nagie, trzykrotnie pierzaste, o wcinanych, jajowato-lancetowatych odcinkach. Kwiaty białe, o niewyraźnym brzegu kielicha, zebrane w 15 cm baldachy o 5-18 szypułkach. Pokrywy (w liczbie 3-5) i pokrywki niepodzielone. Owocem jajowata rozłupnia, ciemnobrązowa, o pełnych żebrach bez smug. Korzeń biały do kremowego, palowy.
Typowa roślina ruderalna, rośnie w ogrodach, przy drogach, rowach, na brzegach lasów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu.

Uwaga: Roślina trująca. Zatrucie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Roślina ta jest źródłem m.in. kwasu mrówkowego i masłowego, a także koniiny i cykutyny - związki zaburzające funkcjonowanie układu nerwowego.

Cenny dla Pomorza Zachodniego; R - rzadki



Kołobrzeg: Witkowice (Ziarnek 2014); Mirocice (Osadowski 2014); łąki trzęślicowe, szuwary nad Parsętą na zachód od ul. Krzywoustego (Bosiacka i in. 2001)
gm. Kołobrzeg: Budzistowo, Głowaczewo, Stare Miasto (Ziarnek 2014);
gm. Ustronie M.: Rusowo (Ziarnek 2014); Kołobrzeski Las oddz. 54a - przydroże (2023)