Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Turzyca leśna - Carex sylvatica (Hudson 1762)
Rodzina: turzycowate - Cyperaceae


Turzyca leśna
Turzyca leśna

Roślina trwała o wysokości od 20 do 70 cm, kępowa, z krótkimi rozłogami. Liście równowąskie, z wystającym grzbietem, na brzegach i nerwach szorstkie, ostro zakończone, żywozielone do żółtawo-zielonych, brązowieją na jesień, lśniące, krótsze od łodygi. Blaszki liściowe o szerokości od 1 do 1,5 cm.
Kwiatostany: na szczycie łodygi znajduje się pojedynczy lub podwójny kłos męski, wąski, koloru czerwono-brązowego o długości od 8 do 14 mm. Kłosy żeńskie w ilości od 2 do 6 umieszczone są niżej, nieco oddalone od męskich. Mają kolor zielony do brązowo-pomarańczowego i długość od 2 do 6 cm. Zwisają podczas owocowania na długich od 5 do 25 cm szypułkach.
Rośnie w lasach liściastych, na glebach żyznych, także wapiennych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska półcieniste do zacienionych, umiarkowanie chłodne warunki mikroklimatyczne. Pospolita.

Roślina cenna dla Pomorza Zachodniego.Kołobrzeg: Łęgi, olsy, buczyny m.in. Kołobrzeski Las oddz. 8a, 2d
gm. Kołobrzeg: Rzadki - buczyny; grądy - oddz. leśny 222 l; las w drodze z Kądzielna na Stramnicę Kol. Oddz. 45 i-n
gm. Gościno: Dargocice, Gościno, Kamica, Lubkowice, Mołtowo, Pławęcino, Ząbrowo.
gm. Ustronie M.: Rozproszony - buczyny; lasek bukowo-grabowy przy ul. Polnej z Ustronia; Łasiński Las oddz 304d, oddz. 311 - łęg, 311 b/c - niski grąd; grąd na N od torfowiska w Kukini; mokradło śródleśne oddz. 311h Rusowo; Kołobrzeski Las oddz. 15a - buczyna;