Wstecz

Miasto Kołobrzeg

Park sanatoryjny - Podczele

Park sanatoryjny - Podczele Niewielkie Podczele (4 km na wschód od Kołobrzegu) ukryte jest za laskiem, obok drogi przelotowej do Koszalina. Można tu dojechać miejskim autobusem linii nr 5. Przez lata miejscowość należała, na zasadzie wyłączności, do Armii Radzieckiej. Były tu koszary i ogromna baza lotnicza. Dziś w odremontowanych domach mieszkają cywile.

Nieco dalej, koło pasa startowego można obejrzeć wielkie hangary lotnicze. Półkoliste garaże zamaskowane dla niepoznaki trawą, wyposażone były w masywne metalowe drzwi, z których większość zaginęła bez śladu. Po odejściu Rosjan pasy startowe służyły do brawurowych szaleństw samochodowych i motocyklowych. Ślady tych zabaw odnaleźć można na poboczach pasów startowych w postaci krzyży i tablic pamiątkowych po tych, którzy skończyli tu życie.

Schron dla samolotu W oddaleniu od osiedla, bliżej Kołobrzegu, obok szosy widać zespół budynków, wśród których najokazalszy jest Ośrodek Sanatoryjno - Wypoczynkowy Holtur. W otaczającym go parku widać z daleka dorodne okazy daglezji zielonej o wyjątkowo prostych i symetrycznych pniach, wysokością górujące nad otoczeniem. Park jest elementem Lasu Kołobrzeskiego, w którym daglezja zielona występuje bardzo licznie a w nadmorskim klimacie wyjątkowo dobrze rozwija się. W parku rosną też stare buki zwyczajne i wschodnie, dęby szypułkowe, brzozy i wiele innych, cennych gatunków drzew. Warto wybrać się na spacer do tego miejsca.
Park jest wpisany do ewidencji konserwatorskiej.

Po zwiedzeniu parku można udać się w kierunku brzegu morskiego groblą prowadzącą przez bagienne tereny Ekoparku Wschodniego. Z grobli dobrze widać zadomowione tu na dobre ptaki wodne. Często baraszkują tu na wpół oswojone kaczki i łabędzie stanowiąc dużą atrakcję dla spacerujących.