Wstecz

[ Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Bia³okrowiak ró¿owobia³y - Leucopaxillus rhodoleucus (Sacc.) Kühner
Rodzina: g±skowate - Tricholomataceae


Bia³okrowiak ró¿owobia³y
Owocnik: kapelusz 30 do 80 mm ¶rednicy. M³ody prawie kulisty i pó³kulisty, pó¼niej prostuj±cy siê z walcowatego do p³asko wypuk³ego i delikatnie wklês³ego. Brzeg mocno podwiniêty w m³odych owocnikach do delikatnie podwiniêtego, karbowanego, nierównego i zafalowanego w doros³ych okazach. W barwie bia³y, ¶mietanowaty. Powierzchnia matowa do aksamitnej i ¿ó³toszarawej marmurkowato¶ci.
Blaszki gêsto ustawione, w±skie i przyro¶niête. W kszta³cie ³ukowate. W kolorze pocz±tkowo jasno ró¿owe do kremowo³ososioworó¿owych.
Trzon d³ugo¶ci od 30 do 70 mm i grubo¶ci od 7 do 20 mm. W kszta³cie cylindryczny, odgiêty i ze zgrubia³±, mocno posadowion± w pod³o¿u podstaw±. W kolorze bia³y. Mo¿e byæ z ró¿owaw± tonacj± w okresie m³odzieñczym. Na powierzchni g³adki. Zgrubia³a podstawa pokryta strzêpkami bia³ej grzybni.
Mi±¿sz zwarty. W barwie bia³y z tonacja ró¿owaw±. Bez zapachu i o s³odkawym smaku. Niezmienny.
Wysyp blado kremowy. Powierzchnia zarodników drobno inkrustowana lu¼no rozrzuconymi brodawkami, 7-9,5 x 4,5-6 µm. W kszta³cie elipsoidalne. Hialinowe. Amyloidalne.

Wystêpowanie: Bardzo rzadki. Wyrasta w lasach iglastych i mieszanych. Lubi miejsca cieniste. Ro¶nie w lu¼nej gromadzie. Grzyb pochodz±cy z obszaru ¶ródziemnomorskiego. Jest to skutek ocieplenia klimatu i ³agodnych zim w ostatnich latach.

Uwaga: eksykat przes³any do zielnika PAN w Krakowie.

Publikacje:
- Zg³oszony do rejestru GRej (przez P.Paulus)
- Kujawa A., Gierczyk B. 2012. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagro¿onych w Polsce. Czê¶æ VI. Wykaz gatunków przyjêtych do rejestru w roku 2010. Przegl±d Przyrodniczy 23(2): 3-59


Ko³obrzeg:Wydma szara przy ¶cie¿ce rowerowej w Ekoparku Wschodnim (1.11.2009, 23.12.2011)

Bia³okrowiak ró¿owobia³y