|
Owocnik: Ca³kowicie ¿ó³ty, siniej±cy mocno po dotkniêciu lub po przekrojeniu. Kapelusz 5-16 cm ¶rednicy, pocz±tkowo pó³kolisty, potem wypuk³y, z wiekiem poduszkowaty. M³ody jasno¿ó³ty do cytrynowego, z czasem wybarwiony jaskrawiej, starszy do pomarañczowo¿ó³tego i rdzawo¿ó³tego, jedynie przy brzegu ¿ó³ty. Rurki m³ode cytrynowo¿ó³te, z wiekiem zielonkawe.
Pory drobne, okr±g³awo-kanciaste, pocz±tkowo cytrynowo¿ó³tawe, potem z³oto¿ó³te z ochrowym odcieniem. Trzon cylindryczny lub odwrotnie maczugowaty. Barwy intensywnie ¿ó³tej, trochê ja¶niejszy ni¿ kapelusz, czêsto z ¿ó³tobr±zowawymi lub br±zowawoczerwonawymi plamkami, bez siateczki, delikatnie i gêsto omszony. Smak ³agodny, zapach s³aby nieznaczny. Wysyp zarodników oliwkowy.
Wystêpowanie: od lata do jesieni w ¶wietlistych lasach li¶ciastych, najczê¶ciej pod dêbami i bukami; w Polsce bardzo rzadki.
Warto¶æ: jadalny.
Uwaga: jest to odmiana borowika ceglastoporego; mo¿liwo¶æ pomylenia z piaskowcem modrzakiem.
Czerwona lista grzybów; status E - wymieraj±cy
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2010. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagro¿onych w Polsce. Czê¶æ. III. Wykaz gatunków przyjêtych do rejestru w roku 2007. Przegl±d Przyrodniczy 21(1): 8-53
- Kujawa A., Gierczyk B. 2012. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagro¿onych w Polsce. Czê¶æ VI. Wykaz gatunków przyjêtych do rejestru w roku 2010. Przegl±d Przyrodniczy 23(4): 3-59
- zdjêcie, http://www.grzyby.pl/pelna/gatunki/Boletus_luridiformis_var._discolor.htm
|