Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Buławinka czerwona - Claviceps purpurea (Fr.) Tul.
Rodzina: buławinkowate - Clavicipitaceae


Buławinka czerwona
Owocnik: Podkładka zbudowana z płonnego trzonka i główki zawierającej otocznie; trzonek wydłużony i cienki, 5-15 × 1-1,5 mm, równogruby, powyginany, gładki, czerwonawobrązowy; główka zaokrąglona lub spłaszczona, 1,5-3 mm szerokości, ochrowa do pomarańczowożółtej, drobno czarno punktowana przez otwory otoczni, wokól podstawy trzonu biała grzybnia na czarnej sklerocie; wielkość skleroty zależy od gatunku trawy która była żywicielem grzyba.

Wartość: Groźny pasożyt zbóż, tworzący z ziarniaków skleroty zwane sporyszem. Obecnie prawie nie występuje na zbożach dzięki programom ochrony roślin i czyszczeniu materiału siewnego. Niegdyś domieszka trujących sklerot w zbożu i dalej w mące była przyczyną masowych zatruć - choroba św. Wita. Toksyna powodowała przykurcze mięśni, chroniczne podtruwanie prowadziło, z powodu niedokrwienia, do martwicy tkanek, w szczególności kończyn.

Występowanie: Owocniki wyrastają wiosną ze skleroty uformowanej z ziarniaka trawy porażonej w uprzednim roku i po opadnięciu z kłosa, leżącej na ziemi. Pospolita, obecnie głównie na dzikich trawach, ale przeoczana.
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las