|
Owocnik: Kapelusz owalny do dzwonkowatego, duży, do 8 cm wysokości i 5 cm średnicy, początkowo o jednolicie białej powierzchni (osłonie całkowitej), która z czasem rozrywa się w białe płatki odcinające się od czarnego, drobnoprążkowanego tła. Blaszki wolne, bardzo gęste, początkowo białoróżowe, z wiekiem stają się czarne i po dojrzeniu rozpływają się. Trzon do 25 cm długości i 1,5 cm średnicy, cylindryczny, nieznacznie zwężający się do szczytu, pusty w środku, biały, gładki lub delikatnie opruszony na powierzchni, w dolnej części mogą występować białe, odstające kosmki. Miąższ w kapeluszu bardzo cienki, kruchy, wodnisty, w trzonie trochę włóknisty, o niezbyt przyjemnym, nieznacznym zapachu, w smaku łagodny. Zarodniki eliptyczne, gładkie, 14-18 x 10-12 µm.
Występowanie: VIII-X; w lasach liściastych, rzadziej iglastych, przeważnie pod bukami, na glebach wapiennych, często pojedynczo; dość rzadki.
Wartość: nieznana wartość spożywcza.
Czerwona lista grzybów; status V - narażony
Literatura:
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2007. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych. Część II. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2006. Przegląd Przyrodniczy 18(3-4): 3-70
|