|
Owocnik: kapelusz 0,5-3 cm, początkowo półkulisto wypukły, na brzegu podwinięty i drobno karbowany, po dojrzeniu rozpostarty, na szczycie zazwyczaj wypukły, na brzegu często płatowaty, higrofaniczny, u wilgotnych okazów różowocynamonowy, rudawooliwkowy lub cynamonowobrązowy, blednący w czasie wysychania do różowopłowego lub gliniastego. Powierzchnia gładka, u świeżych okazów wilgotna, u wysychających miejscami połyskująca, jakby pokryta drobnymi ziarenkami miki.
Trzon 2-8 x 0,2-0,7 cm, ku podstawie zwężający się, cylindryczny, czasem spłaszczony, w kolorze takim jak kapelusz, lecz na szczycie z początku szarzejący, na powierzchni gładki, wewnątrz u młodych okazów pełny, u starszych pusty.
Miąższ w kolorze takim jak powierzchnia kapelusza lub bledszy od niego, po przełamaniu nie zmieniający barwy, o smaku łagodnym i bez zapachu.
Blaszki w kolorze kapelusza, na brzegu jasniejsze, przy trzonie szeroko przyrośnięte, aż do zbiegających, różnej długości, rzadkie, na ostrzu równe.
Wysyp zarodników biały; zarodniki prawie kuliste, gładkie.
Występowanie: VIII-X; pojedynczo lub w małych grupach w lasach liściastych i iglastych, na ziemi lub murszejącym drewnie. W Polsce nie notowany.
Uwaga: jest to gatunek bardzo rzadki w całej Europie.
Literatura:
- B. Gumińska - "Flora Polska. Grzyby. Tom XXVI"
|