|
Owocnik: kapelusz 1-4 cm, początkowo wypukły, po dojrzeniu płasko rozpostarty, czasem zapadnięty na szczycie. Powierzchnia sucha, u młodych okazów gładka, u starszych bywa zmarszczona lub drobnopopękana w postaci łuseczek; ciemnobrązowa, czasem z czekoladowym odcieniem
Trzon 2,5-4,0x0,4-0,6 cm, ku podstawie zwężający się, ciemnobrązowy (podobny barwą do kapelusza), na powierzchni suchy, gładki, tylko na szczycie drobno oszroniony, często spłaszczony lub skręcony, wewnątrz pełny.
Miąższ w kolorze kapelusza, po przekrojeniu nie zmieniający barwy; o łagodnym smaku i silnym, niemiłym zapachu przypominającym woń miąższu Tricholoma sulphureum lub Thelephora palmata.
Blaszki - szarobrązowe, nieco jaśniejsze od kapelusza, przy trzonie zbiegające, rożnej długości, grube, rzadkie, na brzegu równe.
Wysyp zarodników - biały;
Występowanie: VII-X; czasem gromadnie na łąkach, pastwiskach, na brzegach lasów, w zaroślach olchowych lub leszczynowych. W Polsce nie notowany.
Uwaga: jest to gatunek łatwy do identyfikacji po ciemnej barwie, charakterystycznym pokroju owocników i silnym, niemiłym zapachu miąższu.
Literatura:
- B. Gumińska - "Flora Polska. Grzyby. Tom XXVI"
|