|
Owocnik: kapelusz 5-20 cm średnicy, masywny, jędrny, wypukły, z wiekiem płaski, z szerokim wgłębieniem, oliwkowy, oliwkowobrązowy do oliwkowoczarnego, bez pręgowania; brzeg długo podwinięty, stopniowo rozprostowywujący się lecz nie do samego końca, gdzie za młodu jest grubo filcowaty a nawet wełnisty i znacznie jaśniejszy, oliwkowożółtawy do żółtawego; powierzchnia sucha delikatnie filcowata, nieraz miejscami z białawym nalotem, podczas wilgotnej pogody przeważnie lepko-śluzowata, błyszcząca.
Trzon przysadzisty, cylindryczny lub zwężony ku podstawie, zwykle nieco jaśniejszy od kapelusza zwłaszcza u szczytu, na sucho błyszczący, po deszczach lepki, niekiedy z małymi i płytkimi jamkami na całej długości, pełny, na starość wewnątrz watowaty do pustego.
Mleczko białe lub wodniste, obfite, niezmienne, bardzo piekące.
Miąższ na starość brązowiejący, o smaku ostrym; zapach nieznaczny. Blaszki białe, stopniowo słomkowożółte do jasnoochrowych, łzawiące podczas wilgotnej pogody, na starość ostrza centkowane rudawo; miejsca uciśnięte oliwkowobrązowe. Wysyp jasnokremowy z cielistoróżowym odcieniem.
Występowanie: VII-X; występuje w lasach liściastych na miejscach zatorfionych zwykle w sąsiedztwie brzóz; pospolity.
Literatura:
- Alina Skirgiełło - "Grzyby - Tom XXV"
|