|
[ Odm. ¿ó³tawa - var. lutescens (Fr.) Gillet ]
Owocnik: kapelusz ¶rednicy 2-6 cm, ¿ó³tobr±zowawy, oliwkowo - szaro - br±zowawy, ¿ó³toszary, lub rdzawo¿ó³tawy, na powierzchni z drobnymi kosmkami. Brzeg czêsto silnie pofa³dowany, zw³aszcza u okazów starych. Niektóre owocniki prawie lejkowate. Listewki szaro¿ó³tawe, szarobr±zowawe, niebieskawoszare, brudno¿ó³tawe, czerwonawo¿ó³te lub br±zowe, dobrze wykszta³cone, grubawe i p³ytkie, z licznymi po³±czeniemi poprzecznymi, od trochê do daleko zbiegaj±cych na trzon. Trzon g³adki, wysmuk³y, z³oto¿ó³ty, szaro¿ó³ty, br±zowo¿ó³ty, wewn±trz pusty, niekiedy sp³aszczony. Mi±¿sz ¿ó³tawy, o smaku ³agodnym, zapach ma³o wyczuwalny, czêsto trochê ziemisto-stêch³y. Zarodniki wielko¶ci 9-12 x 5-10 µm, od eliptycznych do prawie kulistych, g³adkie, bezbarwne. Wysyp bia³y.
Wystêpowanie: VII-X(XI); w lasach li¶ciastych i iglastych, w miejscach wilgotnych, poro¶niêtych mchem, ro¶nie zarówno na glebach kwa¶nych jak i zawierajacych wapñ, grupowo; czêsty.
Warto¶æ: jadalny, ale w Polsce na ogó³ nie zbierany, mniej godny polecenia, poniewa¿ ma ³ykowaty mi±¿sz; nadaje siê do suszenia, lecz nie jest tak korzenny jak lejkowiec dêty.
Literatura:
- Barbara Gumiñska, W³adys³aw Wojewoda - "Grzyby i ich oznaczanie"
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"
|