|
Owocnik: podłużny, rzadko prawie kulisty kiedy młody, przeważnie spłaszczony, eliptyczny lub klapowany, do 2,5 cm szerokości i 3,5 cm długości, z białymi ryzomorfami u podstawy, młode i świeże okazy białe, z nutą różową, różowo czerwoną, czerwoną i winnoczerwoną miejscami przy dotknięciu i wystawione na działanie powietrza, a następnie zabarwiają się na kolor brudno ochrowy do brązowego, szaro brązowy, brązowo czarniawy, powierzchnia gładka, matowa, czasami pęknięta u dojrzałych osobników. Gleba miękka, mokra i "soczysta", przypomina lateks, ale w niektórych okazów z wodnistym wysiękiem, biaława, żółtawo biała, u starszych owocników żółtawo ochrowa, wreszcie brązowawa, brązowa i ciemnobrązowa, u niektórych okazów z zielonkawym odcieniem w centralnej części. Zawsze blisko powierzchni gleby, częściowo odsłonięty. Preferuje gleby wapienne lub z zawartością wapnia.
Występowanie: VIII-X; gatunek jest partnerem ektomikoryzowym drzew liściastych, takich jak grab, leszczyna, buk, dąb i lipa. Rzadki. Głównie znany z Polski południowej i środkowej.
Literatura:
- ACTA MYCOLOGICA Vol. 45 (2): 133-144 2010
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2023. Rejestr grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część XI. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2015. Przegląd Przyrodniczy (2023) tom XXXIV, zeszyt 1
|