|
[ Sarniak gorzki ]
Owocnik: kapelusz 4-14 cm średnicy, początkowo jasny, orzechowobrązowy, z różowofioletowym odcieniem, z wiekiem ciemnieje do czerwonobrązowego i czarnobrązowego; nieregularnie kolisty, początkowo wypukły, potem płaski, z zagłębionym centrum i z wiekiem pofałdowany; powierzchnia szybko pęka, poczynając od centrum, na miękkie przylegające łuseczki, z wiekiem są one coraz wyraźniejsze i bardziej odstające; brzeg podwinięty. Hymenofor kolczasty; szaroróżowy, z wiekiem purpurowobązowy, z białawymi zakończeniami kolców; kolce 10 x 1 mm, nie zbiegają na trzon lub nieznacznie. Trzon brązowawy do ciemnobrązowego z siną, czarnozieloną podstawą; 3-10 x 1-3,5 cm, równogruby lub zwężający się ku podstawie; powierzchnia wzdłużnie włókienkowata lub z drobnymi łuseczkami; pełny.
Miąższ białawy, może być z różowym odcieniem, w podstawie trzonu siny, czarnozielony; zapach przyjemny, mączny; smak silnie gorzki.
Występowanie: od lata do jesieni, pojedynczo, w grupach lub zrośnięte po kilka pod drzewami liściastymi, bukami, dębami, kasztanowcami; może także występować pod świerkami. Rzadki.
Wartość: niejadalny z uwagi na bardzo gorzki smak.
Objęty ścisłą ochroną gatunkową
Publikacje:
- Zgłoszony do rejestru GRej (ID: 189900)
- Zgłoszony do rejestru GRej (ID: 288683)
|