Włośnianka - Hebeloma hetieri Boud.
Rodzina: zasłonakowate - Cortinariaceae
|
Synonimy:
[ Hebeloma sacchariolens var. tomentosum ]
[ Hebeloma tomentosum ]
Owocnik: kapelusz średnicy 2-8,5 cm, jasnobrązowy, powierzchnia często spękana na nieregularne poletka. Blaszki dość szerokie, brązowe do kremowych, trzon pełny, kolor kremowy do brązowego, bez pierścienia. Świeży grzyb wydziela intensywny, przyjemny zapach. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Hebeloma jest grzybem mikoryzowym. Rośnie w sąsiedztwie wierzb, topól, brzóz.
Występowanie: X-XI; występuje na glebach aluwialnych, namuliskach, w miejscach nasłonecznionych i wilgotnych. Gatunek nie notowany dotychczas w Polsce. W Europie znany jest z ok. 20 stanowisk. Stanowisko w Sianożętach jest najbardziej na wschód wysuniętym stanowiskiem tego gatunku w Europie, następne w kierunku zachodnim są dopiero w Danii i w północno-wschodnich Włoszech. Grzyb ten woli zdecydowanie łagodniejszy klimat.
Uwaga: gatunek rozpoznany w Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi koło Poznania przez dr. Annę Kujawę. Okaz zielnikowy powędrował do dr Izabeli Kałuckiej (Uniwersytet Łódzki), która zajmuje się tym rodzajem w Polsce. Oznaczenie potwierdził prof. H. Beker, specjalista od rodzaju Hebeloma z Belgii.
|
|