Żagiew wielogłowa - Dendropolyporus umbellatus (Pers.: Fr.) Jul.
Rodzina: żagwiowate - Polyporaceae
|
[ Żagiew okółkowa ]
Owocnik: jednoroczny, krzaczkowato rozgałęziony, do 500 mm średnicy i do kilku kg wagi. Rozgałęzienia zakończone kilkudziesięcioma kapeluszami średnicy 10-40 mm; kapelusz białawy, słomkowożółty, jasnoochrowy, brudnocielisty, z szarymi włókienkami; płaski, w środku wklęsły; powierzchnia z drobnymi łuseczkami; brzeg cienki, podwinięty, pofalowany. Rurki krótkie, 1-1,5 mm długości, słomkowożółte, daleko zbiegające na trzon. Zapach miąższu przyjemny, przypomina koper; smak przyjemny, z cierpkim posmakiem.
Występowanie: owocniki wyrastają od lata do jesieni na korzeniach żywych drzew liściastych i przy pniakach, zwykle dębów ale też i buka, klonu, grabu, w pobliżu pnia ale z ziemi. W tym samym miejscu owocuje przez wiele lat. Rzadki.
Owocnik wyrasta z czarnobrązowej skleroty, umieszczonej płytko pod ziemią i przyrośniętej do korzeni drzewa.
Wartość: jadalny, zaliczany do reliktów puszczańskich.
Uwaga: jeden z najbardziej zagrożonych gatunków, ze względu na okazałe rozmiary, zwracający uwagę kształt oraz przydatność do jedzenia. Możliwość popełnienia pomyłki - z żagwicą listkowatą.
Do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.
Objęty częściową ochroną gatunkową
Czerwona lista grzybów; status V - narażony
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2013. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część VII. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2011. Przegląd Przyrodniczy 24(2): 3-44
|
gm. Ustronie M.: | Kołobrzeski Las oddz. 25b (26.08.2010), oddz. 41a (19.06.2011), oddz. 27d (2.07.2015) |
|