Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Widłoząb miotlasty - Dicranum scoparium (Hedw.)
Rodzina: widłozębowate - Dicranaceae


Widłoząb miotlasty
Opis: Mech ortotropowy. Darnie zbite, zielone lub żółtozielone, w stanie suchym silnie błyszczące. Łodyżki o wys. do 10 cm, widlasto rozgałęzione, gęsto porośnięte białymi lub rudymi chwytnikami. Liście o dł. do 8 mm, na szczycie łodyżki zwykle większe, sierpowato zgięte, w górnej części ostro piłkowane. Żebro dochodzi do samego szczytu liścia, u podstawy gładkie, u góry tworzone przez komórki ząbkowane. Zarodnie na secie o wys. 2-4 cm (na każdej roślinie pojedyncze). Puszki zgięte, o dł. 3 mm, matowobrązowe. Wieczko z dzióbkiem długości puszki.

Występowanie: Rośnie na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych; zwłaszcza w lasach iglastych i mieszanych. Oprócz gleby jest spotykany na próchniejącym drewnie, wilgotnych skałach oraz korze drzew.

Uwaga: Na obszarach leśnych Polski można go pomylić tylko z widłozębem kędzierzawym, który ma liście silnie poprzecznie pofałdowane lub pomarszczone, co najlepiej widać w stanie suchym. Występuje najczęściej w borach świeżych. W suchych borach sosnowych (chrobotkowych) można spotkać też kędzierzawe darnie widłozęba zdrożnego D. spurium, który wyraźnie odróżnia się krótszymi - ze zwężonej nasady coraz większymi ku szczytowi - liśćmi, zakończonymi rurkowatym, krótkim kończykiem.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Literatura:
- Vítězslav Pláśek - "Mszaki w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów"
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin


Kołobrzeg: Ekopark Wschodni
gm. Kołobrzeg: Często w Lesie Rościęcińskim, w lasach nadmorskich i w kompleksie lasów koło Obrotów (Ziarnek 2014); Torfowisko wysokie Dźwirzyno (oddz. 210, 211, 212) (Ziarnek 2014);
gm. Ustronie M: Kołobrzeski Las