Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Brudnica mniszka - Lymantria monacha (L. 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: mrocznicowate - Erebidae

Brudnica mniszka
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł 45-55 mm. W ciągu dnia bardzo trudno je zauważyć, gdyż siedzą nieruchomo na pniach drzew. Dodatkowo zadanie utrudnia ich maskujące ubarwienie - skrzydełka mają kolor biały, szarawy bądź brązowy z widocznymi poprzecznymi paskami na przedniej parze.

Biologia: Rójka odbywa się od połowy lipca do września. Samica składa jaja na pniach po kilkadziesiąt sztuk (w złożu około 2000 łącznie). Mała larwa nie opuszcza osłonki jajowej i zimuje w niej. Wylęg następuje wiosną w końcu kwietnia. W okresie 2-7 dni larwy tworzą tzw. lusterka (skupienia larw), następnie wędrują w korony drzew gdzie zjadają pączki i korę młodych pędów. Larwy przechodzą od 4 do 5 wylinek. Przepoczwarczenie następuje w koronach drzew.
Występujące licznie i bardzo żarłoczne gąsiennice potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł. Preferuje gatunki iglaste, głównie sosnę. Gołożery w przypadku świerka kończą się zamieraniem, sosny mają szansę przeżycia.

Występowanie: Może występować gradacyjnie, głównie w drzewostanach powyżej 50 roku życia. Gradacje występują co 10-11 lat i obejmują bardzo duże obszary. Aby zmniejszyć zagrożenie ze strony brudnicy leśnicy monitorują liczebność "lusterek", larw jak i motyli.



Kołobrzeg: Lasy i zadrzewienia
gm. Gościno: Lasy Nadl. Gościno