Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Bryzgun brzozowiec - Cimbex femoratus (Linnaeus, 1758)

Rząd: błonkówki - Hymenoptera
Rodzina: bryzgunowate - Cimbicidae

Bryzgun brzozowiec
Bryzgun brzozowiec
Morfologia: Dorasta do 2,3-2,5 cm długości. Ubarwienia bardzo zmienne, zwłaszcza u samic. Ta może być zupełnie czarna, żółta, czerwonawa, lub czarna z żółtymi plamkami po bokach ciała. Samce są całkowicie czarne, ale przeważnie środkowe pierścienie ich odwłoków są czerwone. Z przodu odwłoka znajduje się jasna, owalna plama.

Biologia: Dorosłe owady pojawiają się w maju i w czerwcu. Przeważnie przebywają wśród koron drzew (zwłaszcza brzóz), gdzie przesiadują na gałęziach. Nie są zbyt ruchliwe. Odżywiają się sokiem wyciekającym z drzew. Często by się do niego dostać, nagryzają swoimi żuwaczkami korę młodych pędów. Samice często zlatują w niższe partie lasów, w poszukiwaniu młodych brzóz, na których nacina spód liścia by złożyć w nim jajeczko. Dorosłe larwy mogą dorastać do 5 cm długości. W dzień siedzą zwinięte na spodzie liści, przy czym są wtedy bardzo mało ruchliwe. Uaktywniają się w nocy i wówczas ogryzają blaszki liściowe od brzegów aż po nerw główny. Gąsienica ma specyficzny system obronny. Zaniepokojona unosi przód ciała do góry, po czym bryzga na wszystkie strony własną krwią (hemolimfą) dzięki przetchlinkom. Może nią "strzelać" na odległość około 20 cm. Pod koniec lata, larwy tworzą specjalnym oprzęd na pędzie brzozy, lub wśród roślin runa leśnego. W jego wnętrzu się przepoczwarczają w kwietniu następnego roku.

Występowanie: Szeroko rozprzestrzeniony w całym kraju. Przeważnie widuje się go na obrzeżach lasów różnego typu, szczególnie często w brzozowych zagajnikach, ale nie tylko. Najważniejsze dla niego jest to, aby w zamieszkiwanych przez nie lasach było dużo brzóz.



gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las