|
Morfologia: Długość ciała od 24 do 56 mm. Największy kózkowaty występujący w Polsce. Czułki samicy są długości jej ciała, samca - o połowę dłuższe.
Biologia: Postacie dojrzałe spotykane są od połowy maja do pierwszych dni września, a najliczniej w czerwcu. Rójka w godzinach wieczornych i o zmroku.
Samica składa jaja w szpary grubej kory na pniach starych żyjących dębów, w południowej części areału również na pieńkach, także innych gatunków drzew liściastych, jak wiązów, buka, graba i grochodrzewu. Larwy żerują początkowo w korze gdzie spędzają pierwszą zimę. Z uszkodzonego drzewa wypływa sok, tworząc na korze ciemne przebarwienia.
Przepoczwarczenie następuje w drugiej połowie lata, ale postać dojrzała przez zimę pozostaje w komorze poczwarkowej, a na zewnątrz wychodzi wiosną lub wczesnym latem. W Polsce całkowity rozwój trwa 3-5 lat i zależy od stanowiska, warunków klimatycznych i jakości drewna.
Występowanie: Preferuje dobrze nasłonecznione, ponad 100 - letnie, żywe drzewa. W Polsce występuje wszędzie, gdzie zachowały się jeszcze stare dęby; w ubiegłym stuleciu był częściej spotykany, współcześnie w niektórych okolicach wyginął całkowicie.
Gatunek wymieniony w załączniku II Konwencji Berneńskiej
Gatunek wymieniony w załączniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej.
Ochrona gatunkowa: ścisła
Czerwona lista owadów; VU - narażony
Polska czerwona księga zwierząt; VU - narażony
Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
|