Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Oleica krówka - Meloe proscarabaeus (LINNAEUS, 1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: majkowate - Meloidae

Oleica krówka
Oleica krówka-samica
Morfologia: Długość ciała samca od 13 do 22 mm, samicy do 35 mm. Przedplecze jest wyraźnie węższe od głowy i pokryw co upodabnia je do ogromnej mrówki. Brak skrzydeł, pokrywy skrócone. Ciało czarne z niebieskawym odcieniem. Samica dużo większa od samca z dużym, niezwykle rozdętym odwłokiem. W nim znajdują się jaja, których liczba dochodzi czasem do 10 000! Na wiosnę pojawia się w miejscach odkrytych, porusza się niezgrabnie.

Biologia: Postacie dojrzałe ukazują się wczesną wiosną. Kopulacja i składanie jaj ma zwykle miejsce w maju. Złoża jaj składane są w powierzchniową warstwę gleby. Młode larwy wspinają się na kwiaty odwiedzane przez pszczoły, do których przyczepiają się i są przenoszone do gniazda lub ula, i tutaj prowadzą pasożytniczy sposób życia odbywając skomplikowany rozwój hipermetamorficzny.

Występowanie: Najpospolitszy gatunek w rodzaju.

Uwaga: Dorosłe owady w razie zagrożenia wydzielają ze stawów nóg żółty oleisty płyn, stąd nazwa oleica. Płyn ten zawiera silną truciznę kantarydynę wykorzystywaną dawniej w medycynie ludowej. Kantarydyna jest od dawna znanym afrodyzjakiem, pozyskiwano ją z chrząszcza - majka lekarska (Lytta vesicatoria), z tej samej rodziny majkowatych.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 84.


Kołobrzeg: Tereny trawiaste
gm. Kołobrzeg: Częsty