Osiewnik rolowiec - Agriotes lineatus (Linnaeus, 1767)
Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: sprężykowate - Elateridae
|
Morfologia: Osiąga 7-10 mm długości. Ciało owalne, jasnobrunatne lub beżowe. Przedplecze pokryte jasnymi, przylegającymi włoskami; tylne kąty przedplecza z ostrymi wyrostkami. Pokrywy nierównomiernie owłosione; włoski naprzemiennie gęściej i rzadziej rozmieszczone przez co pokrywy wyglądają na wzdłużnie paskowane. Nogi brązowe; uda nieco ciemniejsze od goleni. Czułki brązowe.
Biologia: Cykl rozwojowy trwa od 4 do 5 lat. Postacie dojrzałe pojawiają się na terenach nizinnych pod koniec marca albo na początku kwietnia i żyją do lipca. W ciągu dnia znajdują się w ukryciu, ukazują się wieczorem i odbywają loty przy temperaturze nie niższej niż +21°C i wilgotności powietrza 80%. Kopulacja zwykle odbywa się w maju, a składanie jaj rozciąga się od końca maja do połowy lipca. Larwy żyją w glebach pól uprawnych, niezbyt wilgotnych łąk, pastwisk, ugorów, nieużytków i miedz. Z uwagi na niską liczebność występowania u nas omawiany gatunek stawiany jest na ostatnim miejscu wśród czterech szkodliwych gatunków z rodzaju Agriotes. Przepoczwarczenie odbywa się w lipcu-sierpniu. Postacie dojrzałe zimują w komorach poczwarkowych; niekiedy są wypłukiwane z gleby wodami powodziowymi oraz wypłaszane na jesieni i wczesną wiosną podczas prac polowych - kryją się wtedy pod kamienie, bryły ziemi i w szczeliny gleby.
Występowanie: Zasiedla głównie tereny otwarte porośnięte roślinnością trawiastą, niekiedy licznie występuje na uprawach rolnych.
|
|