Poproch cetyniak - Bupalus piniarius (Linnaeus, 1758)
Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: miernikowcowate - Geometridae
|
Morfologia: Rozpiętość przednich skrzydeł 3-4 cm, filigranowa budowa ciała, wyraźny dymorfizm płciowy, samiec - czułki podwójnie grzebykowate, nasadowa część skrzydeł biała a zewnętrzna czekoladowa, samica - czułki piłkowane, część nasadowa skrzydeł żółtawa a obrzeże rdzawe.
Biologia: Rójka odbywa się w dzień, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie, w godzinach przedpołudniowych. Motyle latają słabo, przebieg lotu jest nierówny (skaczący), reagują na głośne dźwięki. Gąsienica jest jasnozielona z brunatną głową. Przechodzi 4 linienia. Larwy odżywiają się wyłącznie igłami, żerują do późnej jesieni nocą, za dnia gąsienice siedzą w pozie maskującej wzdłuż igły. W końcu października gąsienice opuszczają się na przędzy z drzew, sporządzają kolebkę w warstwie próchnicznej gleby, rzadziej w glebie mineralnej, i tam się przepoczwarzają.
Występowanie: Typowym środowiskiem życia są bory sosnowe i mieszane z udziałem sosny. Pospolity.
Uwaga: Szczególnie znaczenie w leśnictwie. Duża liczba gąsienic może doprowadzić do osłabienia drzewostanów a nawet gołożerów, czyli pozbawienia drzew wszystkich igieł, a w rezultacie do zamierania drzew.
|
|