Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Rusałka kratkowiec - Araschnia levana (L. 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: rusałkowate - Nymphalidae

Rusałka kratkowiec - forma letnia
Rusałka kratkowiec - forma wiosenna
Morfologia: Skrzydła o rozpiętości 28-34 mm. Występują w różnych barwach w zależności od pory roku. Pokolenie wiosenne, wykluwające się z przezimowanych poczwarek w końcu IV i w V ma ubarwienie jasnorude w czarne i białe pasy. Pokolenie letnie, pojawiające się w VII i latające do VIII jest barwy ciemnobrunatnej z białymi plamami i żyłkami. Rzadko spotykane częściowe trzecie pokolenie, pojawiające się od końca VIII do IX ma cechy mieszane obu generacji: jest ciemne z białym i rudym rysunkiem o dużej zmienności. Gąsienice czarniawe, czasem z jasnymi plamami, ułożonymi w przerywany pas boczny, z małymi różkami na obydwu wypukłościach głowy, żerują gromadnie pod spodem liści pokrzyw w dwu pokoleniach: od VI do IX lub X.

Biologia: Owady dorosłe można spotkać w maju (pokolenie wiosenne), a następnie w lipcu i sierpniu (pokolenie letnie). Rośliną żywicielską jest pokrzywa zwyczajna. Gatunek zimuje w stadium poczwarki. Złoża jaj tego gatunku mają kształt łańcuszków, zwisających pod spodem liści pokrzyw. Małe, krótkie, kanciaste poczwarki barwy szarej ze zmienną ilością plam czarnych oraz z błyszczącymi plamkami, uwieszone są pod spodem liści pokrzyw lub innych roślin.

Występowanie: Skraje lasów, zarośla i wilgotne łąki, ale także czasami przydroża i przytorza, lasy mieszane, suche łąki, tereny ruderalne i działki rekreacyjne.


Kołobrzeg: Ekopark Wschodni
gm. Kołobrzeg: Łąki pomiędzy Grzybowem i Dźwirzynem
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las