Rusałka pokrzywnik - Aglais urticae (L. 1758)
Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: rusałkowate - Nymphalidae
|
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł ok. 50 mm. Skrzydła, w żywych i ceglastych kolorach przyozdobione są czarnymi i kremowymi plamkami z niebieskim ornamentem na ich obrzeżach. W narożniku przedniej pary skrzydeł dostrzegalna jest subtelna biała plamka. Układ plamek, ich rozmieszczenie, intensywność wybarwienia i ich wielkość, pozwala na odróżnienie tego motyla od pozostałych podobnych rusałek. Występuje w kilku formach różniących się od siebie wybarwieniem, a niekiedy bardziej lub mniej większymi plamkami na skrzydłach. Wymienia się takie formy jak: brunneoviolacea, conjuncta, osborni, semi-ichnusoides.
Biologia: W sprzyjających temperaturach zaczyna być aktywny w marcu. W kwietniu i maju składa jaja na liściach pokrzyw, czasami również chmielu. Motyle pierwszej generacji pojawiają się już w lipcu. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń. Zimuje w jaskiniach, na poddaszach, w piwnicach.
Występowanie: Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach oraz terenach ruderalnych.
Uwaga: Podobne: rusałka drzewoszek oraz rusałka wierzbowiec.
|
|