Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Ścieska porobnicówka - Coelioxys rufescens (Lepeletier & Serville,1825)

Rząd: błonkówki - Hymenoptera
Rodzina: miesierkowate - Megachilidae

Ścieska porobnicówka
Ścieska porobnicówka
Morfologia: Długość 11-15 mm. Gatunek o typowym dla rodzaju Coelioxys pokroju ciała i ubarwieniu. Na odwłoku szerokie pasy barwy białej, lub częściej jasnokremowej. Odwłok u samicy zaostrzony i zwężający się ku tyłowi, u samca ścięty i zaopatrzony w 6 kolców. Dodatkowo samiec posiada dwa kolce na 5 tergicie. Płeć łatwo rozróżnić w oparciu o kształt odwłoka.

Biologia: Czas lotu: czerwiec - sierpień. Pokarm: nektar i pyłek. Larwy zjadają mieszaninę pyłku i nektaru zgromadzoną przez gatunki żywicielskie, do których zaliczają się: Megachile willughbiella, Anthophora plagiata, Anthophora fulvitarsis, Anthophora borealis, Anthophora quadrimaculata, Clisodon furcatus i Heliophila bimaculata.
Ponieważ nie buduje gniazd, nocuje na kwiatach w typowy dla ściesek sposób, uczepiwszy się ich żuwaczkami. Gatunek kleptopasożytniczy; larwa zabija larwę gospodarza jako konkurentkę do pokarmu.

Występowanie: Otwarte tereny piaszczyste i ukwiecone łąki i przydroża, także gliniaste ściany budynków i skarpy. Niezbyt częsta, nieliczna.

Uwaga: W Polsce 13 gatunków bardzo podobnych do siebie i trudnych do oznaczenia. Niniejsze oznaczenie gatunku jedynie przypuszczalne.


gm. Kołobrzeg: Błotnica: łąki, nieużytki, zarośla