Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Sprężyk - Actenicerus sjaelandicus (Müller, 1764)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: sprężykowate - Elateridae

Actenicerus sjaelandicus
Morfologia: Osiąga do 15 mm długości. Ciało brązowo-szare, z licznymi szarymi włoskami, zwłaszcza na pokrywach, gdzie układają się w siwe łatki i plamki mniej, lub bardziej widoczne. Niekiedy zamiast plamek, będą pionowe, czarne pasy, lub w ogóle, pokrywy będą jednolicie ubarwione. Dość charakterystyczne przedplecze zakończone jest dwoma podłużnymi, ostro zakończonymi wyrostkami, oraz dwoma mniejszymi, bardziej zaokrąglonymi pośrodku.

Biologia: Cykl rozwojowy kilkuletni. Postacie dojrzałe pojawiają się w kwietniu do lipca, przeważnie w godzinach przedpołudniowych, na krzewach, bylinach i wcześnie kwitnących roślinach zielnych, zwłaszcza na rzeżusze łąkowej. Larwy żyją w próchnicznej, wilgotnej glebie, a nawet w miękkim, butwiejącym, nasiąkniętym wodą drewnie leżącym na ziemi. Są przystosowane do bytowania w glebie o wysokim poziomie wody gruntowej i znoszą okresowe zatapianie podczas roztopów wiosennych i podniesionego stanu wód powodziowych. Przepoczwarczenie następuje głównie w sierpniu. Postać dojrzała zimuje.

Występowanie: Zasiedla głównie przestrzenie otwarte, zwłaszcza młaki, tereny bagienne i torfowiska, ale również wilgotne polany śródleśne, pobrzeża lasu, łąki, a nawet wilgotne pola orne i użytki zielone. Pospolity.


gm. Kołobrzeg: Błotnica: las obok dawnego poligonu wojskowego
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las